Systemy kontroli dostępu

Firma Flota System wdraża systemy kontroli dostępu na rzecz firm i instytucji. Nasze systemy pozwalają poprawę bezpieczeństwa, ograniczenie dostępu do pomieszczeń dla wybranych osób, a także kontrolowanie czasu wejść i wyjść. W ramach wdrożenia przeprowadzamy analizę potrzeb, wybieramy i projektujemy rozwiązanie, instalujemy system, szkolimy i zapewniamy pewne wsparcie powdrożeniowe. 

Systemy kontroli dostępu pozwalają na poprawę bezpieczeństwa i wygodne kontrolowanie wejścia do pomieszczeń wraz z możliwością analizy danych historycznych. Przy wyborze tej usługi oferowanej przez Flota System, masz pewność, że korzystasz z sprawdzonego sprzętu oraz systemu skonfigurowanego przez fachowców z wieloletnim doświadczeniem.

Jak działa system kontroli dostępu

Kontrola dostępu to kompleksowy system zarządzania bezpieczeństwem, który pozwala na kontrolowanie dostępu do określonych obszarów, pomieszczeń, budynków lub zasobów poprzez różnego rodzaju urządzenia. Zasadniczym celem kontroli dostępu jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony przed nieautoryzowanym dostępem do chronionych obszarów lub zasobów.

Rozwiązania w zakresie kontroli dostępu stosowane przez Flota System znajdują zastosowanie w miejscach, takich jak biura, szkoły, banki, laboratoria, centra danych, szpitale, lotniska, magazyny, czy centra handlowe. W każdym z tych miejsc, dostęp do określonych obszarów lub zasobów powinien być kontrolowany w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony. System zapewnia możliwość ustalenia poziomów dostępu dla każdej osoby lub grupy osób w zależności od roli, miejsca pracy i stanowiska.

Typowe systemy kontroli dostępu składają się przynajmniej z dwóch rodzajów urządzeń:

 1. Urządzenia identyfikujące umożliwiają identyfikację użytkownik – najczęściej czytniki kart, breloków, pastylek, ew. czytniki biometryczne (np. linii papilarnych) lub klawiatura pozwalająca na spisanie kodu PIN.
 2. Elementy dostępowe lub kody PIN – użytkownik musi posiadać odpowiednią kartę dostępową, udostępnić dane biometryczne lub znać poprawny kod PIN, aby uzyskać dostęp do chronionego obszaru.
 3. Systemy blokad i zamków (rygle elektromagnetyczne, zamki elektryczne, bramki, szlabany) – zapewniają fizyczne zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem do chronionego obszaru.
 4. Oprogramowanie do zarządzania dostępem – umożliwia zarządzanie i kontrolę nad systemem, w tym nadawanie i usuwanie uprawnień dostępu, monitorowanie aktywności użytkowników i generowanie raportów.
 5. Systemy alarmowe – ostrzegają o próbach nieautoryzowanego dostępu i umożliwiają podjęcie odpowiednich działań, takich jak powiadomienie personelu ochrony lub służb odpowiedzialnych za interwencję.

Zalety systemu kontroli dostępu

Bez względu na wielkość i branżę, zautomatyzowana kontrola dostępu może pomóc chronić pracowników i informować administratorów o tym, kto posiada dostęp do danego budynku lub pomieszczenia. Przekonaj się co możesz zyskać stosując nowoczesny system kontroli dostępu. Wśród wielu korzyści płynących z takich instalacji na wyróżnienie zasługują:

Ewidencja czasu pracy

System kontroli dostępu pozwala na rzeczywistą ewidencję czasu pracy pracowników. Ewidencjonowane mogą być przerwy obiadowe, wyjście na papierosa czy na kawę oraz nadgodziny. Instalacja kontroli dostępu zwykle prowadzi do większej punktualności pracowników i poprawy wydajności pracy.

Ochrona przed kradzieżą mienia i danych

Dla wielu firm, i to nie tylko dotyczy to sklepów, istotną przyczyną strat jest tradycyjna kradzież. Przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach i magazynach lub ważne dokumenty w biurowych szafach są narażone na kradzież, a zatem, niezależnie od charakteru i skali działalności, warto zadbać o ich ochronę. System kontroli dostępu to ważny element ochrony przed kradzieżą. Pracownicy mają dostęp jedynie do wybranych miejsc, bezpośrednio związanych ze swoją pracą. 

Likwidacja mechanicznych kluczy

Likwidacja tradycyjnych, mechanicznych kluczy niesie ze sobą szereg korzyści. Po pierwsze w przypadku korzystania ze zintegrowanego systemu kontroli dostępu, potrzebny jest tylko jeden element dostępowy (karta, pastylka, PIN, odcisk palca), aby uzyskać wejście do przypisanych pomieszczeń o obszarów w firmie. Klucze cyfrowe są znacznie trudniejsze do podrobienia, bardzo prosty mogą dezaktywowane w przypadku utraty (zagubienia lub kradzieży) lub rozwiązania umowy z pracownikiem. W przypadku utraty klucza tradycyjnego, konieczne jest kosztowne i skomplikowane wymienienie zamka lub zamków. Klucze cyfrowe są znacznie tańsze i bezpieczniejsze niż klucze mechaniczne. 

Bezpieczeństwo informacji

Zwykle jeszcze ważniejsze niż przedmioty są dane znajdujące się na terenie firmy – w serwerach, komputerach osobistych, na zewnętrznych nośnikach danych. Istnieje szereg przepisów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony wrażliwych danych, które wymagają ograniczenia fizycznego dostępu do miejsc, w których przechowywana jest dokumentacja. Dotyczy to w szczególności branży opieki zdrowotnej musi, która musi się dostosować do przepisów wynikających z Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych oraz RODO. Dokumentacja medyczna musi zostać w odpowiedni sposób zabezpieczona. Podobnie jest w przypadku banków i instytucji finansowych. Realizacja wymagań prawnych korzystając z tradycyjnych kluczy jest w tych przypadkach w praktyce niemożliwa.

Ograniczenie dostępu

Ograniczenie dostępu tylko do tych obszarów w firmie, która związana jest z pracą wykonywaną przez daną osobę niesie ze sobą szereg korzyści. O takich jak ograniczenie kradzieży mienia i danych napisaliśmy wyżej. Istotne są również ograniczenie wycieczek do kolegów z sąsiednich biur na niepotrzebne „pogaduchy” oraz zmniejszenie szansy na przypadkowe uzyskanie informacji przez osoby niepowołane.

Dostęp do pomieszczeń w wielu lokalizacjach

Zintegrowany system kontroli dostępu daje możliwość przypisania pracownikom prawa wejścia do wielu budynków i wskazanych w nim pomieszczeń. Ma to duże znaczenie w przypadku firm wielooddziałowych. Pracownicy nie muszą prosić o pomoc recepcji, jeśli odwiedzają oddział firmy w innym mieście. Po prostu korzystają ze swojego identyfikatora przypisanego do klucza cyfrowego.

ZAMÓW BEZPŁATNY PROJEKT

Chcesz się dowiedzieć, jak zainstalować system monitoringu w swoim samochodzie lub pojazdach firmy? Nie wiesz, jak zbudować system kontroli dostępu lub instalację alarmową w domu lub firmie?  Zastanawiasz się, jakie mogą być koszty systemu kamer? Potrzebny Ci porządny alarm w samochodzie?

Po prostu zadzwoń. Doradzimy i bezpłatnie wykonamy projekt oraz wycenę. 

Sposoby identyfikacji w systemach kontroli dostępu

W projektowanych instalacjach specjaliści z Flota System wykorzystują różne sposoby identyfikacji osób. Wybór odpowiedniego sposobu identyfikacji zależy od wielu czynników, takich jak budżet, poziom bezpieczeństwa oraz liczba użytkowników i potrzeby użytkowników. Każdy projekt jest dla nas inny i zawsze ściśle dopasowujemy użyte rozwiązanie do specyfiki konkretnych zadań i związanych z nimi wymagań. Aby uporządkować zagadnienie, warto wymienić sposoby identyfikacji osób w systemach kontroli dostępu:

 • Karty magnetyczne lub karty zbliżeniowe – są to karty, które zawierają unikalny kod, który jest odczytywany przez czytnik w momencie zbliżenia karty do urządzenia.
 • Kod PIN (Personal Identification Number) – polega na wprowadzeniu unikalnego kodu PIN, który został przypisany do użytkownika w celu zidentyfikowania tożsamości osoby próbującej uzyskać dostęp.
 • Kryptograficzne klucze elektroniczne – są to urządzenia, które umożliwiają użytkownikowi uzyskanie dostępu do chronionego obszaru poprzez podłączenie do czytnika. Dzięki użyciu technologii kryptograficznej, użytkownik po umieszczeniu klucza w czytniku musi podać hasło, na podstawie którego wykorzystywany jest jego indywidualny podpis kryptograficzny zapisany w pamięci czytnika. Jest to bardzo skuteczne zabezpieczenie, ponieważ sam klucz bez hasła na nic się nie zda.
 • Identyczność biometryczna – opiera się na identyfikacji jednostki za pomocą unikalnych cech biometrycznych, takich jak odciski palców, wzór siatkówki, cechy twarzy, długość i kształt palca, głos, itp.
 • Systemy rozpoznawania twarzy – są to systemy, które identyfikują użytkownika na podstawie analizy cech twarzy, takich jak kształt, wielkość i proporcje.
 • Systemy rozpoznawania głosu – są to systemy, które identyfikują użytkownika na podstawie charakterystycznego głosu, który jest nagrywany i porównywany z wcześniej zarejestrowanymi wzorcami.
 • Systemy rozpoznawania ruchu – są to systemy, które identyfikują użytkownika na podstawie analizy wzorca ruchu, takiego jak sposób chodzenia. Tego typu system może być wygodnym rozwiązaniem w miejscach wymagających mniejszej ochrony, ale o większym ruchu.
 • Kody QR – są to kody, które skanowane są przez czytnik, a następnie analizowane w celu zidentyfikowania użytkownika. Kody QR są łatwe do tworzenia, bo możne je wydrukować na zwyczajnej drukarce biurowej, ale narażone są na równie łatwe kopiowanie. W praktyce znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie dostęp ma być udzielony jednorazowo i na krótki czas.

Systemy do różnych potrzeb i na każdą kieszeń

Fachowcy z Flota System wykorzystują w realizacjach szeroką gamę, kilkudziesięciu typów urządzeń, zapewniających wymaganą funkcjonalność w różnych zastosowaniach. Inne urządzenia dobieramy do instalacji w obiektach prywatnych, inne w zastosowaniach biurowych, a jeszcze inne do pracy w magazynach lub w przedsiębiorstwach ulokowanych w różnych budynkach. Staramy się, aby każdy projektowany i realizowany przez nas system był szyty na miarę, zapewniając efektywność kosztową, odporność na zmiany w technologii i ewoluujące z czasem potrzeby klientów.

Instalacje w całej Polsce

Realizujemy projekty wchodzące w zakres naszych usług na terenie całej Polski. Jedynie w przypadku najmniejszych instalacji, takich jak alarmy w samochodach osobowych, ograniczamy zasięg naszego działania do Łodzi i okolic. 

Typowe instalacje zamykamy w ciągu kilku dni. Wszyscy klienci mogą liczyć na błyskawiczną pomoc zdalną lub, jeśli zachodzi ku temu potrzeba, na miejscu instalacji. 

Koszt systemu kontroli dostępu

Na koszt systemów kontroli dostępu składają się następujące elementy:

 • koszt zakupu kontrolerów,
 • koszt zakupu czytników i klawiatur,
 • koszt zakupu rygli wejściowych, zamków, domykaczy, 
 • koszt instalacji urządzeń i okablowania,
 • szkolenie osób odpowiedzialnych za system kontroli dostępu,
 • oprogramowanie (w prostszych systemach bezpłatne).

Łączny koszt systemu kontroli dostępu dla małej firmy może się zamknąć w kwocie 2000 zł. Ceny większych instalacji zależą od stopnia zaawansowania, liczby czytników, zamków oraz obsługiwanych budynków. Prosimy o kontakt z firmą Flota System, aby uzyskać wstępną wycenę.